Ocena użytkowników:  / 29
SłabyŚwietny 

Jak wypełnić wniosek / formularz KW - WPIS ? Zamieszczam objaśnienie wypełnienia wniosku KW - WPIS o wpis do księgi wieczystej. Na dalszych stonach zapoznam Państwa z objaśnieniami poszczególnych pól tego formularza.

Jak wypełnić wniosek / formularz KW - WPIS ?

Formularz KW-WPIS wypełniamy kiedy chcemy dokonać wpisu w księdze wieczystej. Formularz ten również służy do dokonywania zmian wpisów, wykreślania wpisów oraz ujawnienia podziałów działki, itp. Przed wypełnieniem formularza należy upewnić się, czy :

  • znamy właściwy numer księgi wieczystej (w której chcemy dokonać wpisu),
  • mamy właściwe dokumenty (tu najlepiej skontaktować się z właściwym wydziałem ksiąg wieczystych),
  • mamy wszystkie właściwe formularze/załączniki.

 

Nagłówek formularza KW - WPIS

 

Nagłówek formularza KW-WPIS służy do określenia właściwego sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą. Ponieważ każdy wniosek powinien zawierać właściwe oznaczenie sądu (do którego jest składany) musimy uzupełnić pole "Oznaczenie sądu i wydziału, do którego składany jest wniosek". Przy określeniu wydziału proszę pamiętać, że nie wpisujemy tutaj kodu wydziału, tylko numer wydziału i jego nazwę, np. "V Wydział Ksiąg Wieczystych". Dodatkowo musimy podać numer księgi wieczystej, której wniosek dotyczy.

 

Wniosek o wpis do księgi wieczystej

 

Kolejna część to część określająca to czego od sądu oczekujemy. Czyli jaki wpis, zmianę wpisu lub wykreślenie chcemy zrobić. Formularz KW-WPIS został skontruowany w ten sposób, że pierwsza część dotyczy wpisów w dziale I-O, potem w dziale II i na końcu dział I-SP, III lub IV. Jeżeli nie chcemy w danym miejscu (dziale) dokonywać żadnych wpisów lub zmian, to pola pozostawia się puste.

 

 

Wniosek o wpis - księgi wieczyste

 

 

SPRAWDŹ JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O ZWOLNIENIE Z KOSZTÓW ZA WPIS DO KSIĘGI WIECZYSTEJ - link do artykułu

 

 

 

Wniosek o wpis - księgi wieczyste

 
Wniosek o wpis - księgi wieczyste
 
Ostatnia część formularza to część, w której określamy dane osobowe wnioskodawcy / wnioskodawców oraz uczestnika / uczestników postępowania. Pola te służą również określeniu czy w postępowaniu mamy pełnomocnika, czy występujemy sami. Kluczowe jest tutaj podanie prawidłowych danych, ponieważ na ich podstawie sąd, będzie nas zawiadamiać o wpisie. Pomyłka w danych może skutkować błędami w doręczeniu, np. kiedy nie podamy adresu do korespondencji, a chcemy aby list przyszedł na inny adres niż jesteśmy zameldowani. W przypadku instytucji / firm bardzo ważny jest REGON. Dzięki temu polu sąd może prawidłowo wpisać REGON w księdze wieczystej. 
 
Wniosek o wpis - księgi wieczyste

 

Wniosek o wpis - księgi wieczyste
 
 
 
 
Ostatnia część formularza, to załączniki. Ta część informuje sąd, co do wniosku zostało dołączone i w jakiej ilości. Generalną zasadą przy pisaniu pism do instytucji jest określenie ilości załączników. W przypadku formularzy jest podobnie. Oczywiście końcowym elementem jest podpis. To pole to jedno z najczęstszych miejsc, w których popełniany jest błąd. Poprostu zapominamy się podpisywać, a to w przypadku wniosku jest niedopuszczalne (w przypadku PIT'ow też :) a najczęściej się o tym zapomina).
 
 
 

Komentarze  

 
+2 #1 zbigniew 2015-02-12 11:16
Duże Dziękuję.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież